Co udělat pro to, aby byla půda opět úrodná?
Co znamená pojem úrodnost půdy?
Současní zemědělci často používají chemická hnojiva zcela neuváženě. Dobře to vystihuje situace, kdy někteří včelaři krmí včely cukrem, aby získali větší množství medu. Vůbec ale nepřemýšlejí nad tím, že tím utrpí kvalita produktu.
Úrodnost půdy označuje přirozené procesy v půdě, které zajišťují růst rostlin bez další pomoci, pouze za působení slunečního záření. To znamená, že zemědělství na úrodné půdě je zdarma.
Co je to půda?
Půda je přirozený produkt biosféry. Úrodnost půdy je dynamický proces, který je ovlivněn velkým množstvím faktorů. Kořeny, mikroorganismy, houby i fauna se podílejí na úrodnosti půdy – budují vnitřní strukturu půdy, redistribuují živiny, přeměňují organickou hmotu a horniny na rozpustné formy živin, zadržují vzdušný dusík. Živí tvorové v půdě dodávají rostlinám téměř vše, co potřebují – vláhu, výživu, stimulaci, ochranu.
Sací kořeny rostlin jsou obklopeny rhizosférou – společenstvím různých mikroorganismů. Rhizosférické bakterie se množí a pohybují spolu s kořeny. Symbióze kořenů s houbami se říká mykorhiza neboli „houbový kořen“. Druhové složení rhizosféry je ovlivňováno kořenovými sekrety – rostlina tak „krmí“ své symbiotické mikroorganismy. Pro rostlinu jsou tyto mikroorganismy natolik důležité, že jim dává až 40 % všech produktů fotosyntézy. Kořeny vylučují cukry, aminokyseliny a velké množství slizových látek. Příroda vše spotřebuje, nic nepřijde nazmar.
Rhizosféra je prostředníkem mezi půdou a rostlinou. Houby výměnou za cukr dodávají kořenům vodu, fosfáty, stopové prvky, některé vitamíny a hormony. Mikroorganismy rozpouštějí půdní horniny a dodávají kořenům draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo a síru. Také přeměňují vzdušný dusík a bílkoviny na dusičnany a amonium. Rhizosférické mikroorganismy se dají přirovnat k trávicí mikroflóře u zvířat a lidí. Kořenové vlásky rostlin jsou jako klky našich střev, které nemohou vstřebávat živiny bez mikroorganismů „gastrosféry“.
Tímto způsobem to funguje ve zdravé půdě. Ve vyčerpané půdě je mikroorganismů nedostatek a rhizosféra je vzácná. Rostlina ztrácí to hlavní – schopnost řídit vlastní výživu.
V nemocné, neustále okopávané půdě překrmené minerálními hnojivy rostliny trpí. Nejsou v ní žádní symbionti – mikroorganismy, které jsou pro rostlinu nezbytné. Nedochází k pohybu vlhkosti a nevznikají cesty, kudy by mohly růst kořeny.
Dvě hlavní podmínky úrodnosti
K obnově úrodnosti půdy – ať už na poli, na zahradě, či ve skleníku – je nutné:
Mulčovat půdu slámou, prachem z větví, trávou, listím, kompostem, hnojem a podobně.
Musíme
- půdě vrátit sklizené plodiny ve formě rostlinných zbytků,
- chránit půdu před vysycháním,
- dodávat potravu pro červy, larvy a mikroorganismy, kteří rostlinné zbytky zpracují,
- zvýšit množství úrodné vrstvy a dát rostlinám živiny.
Neokopávat!
Nesmíme
- ničit strukturu kanálků, kapilaritu kořenové vrstvy, mycelium,
- míchat aerobní a světlomilné mikroorganismy s anaerobními a k světlu indiferentními mikroorganismy,
- dostávat semena plevelu na povrch.
Díky těmto zásadám zůstane v půdě aktivní mikrobiální cenóza. Vlhkost ze vzduchu se dostane do půdy, koloběh živin a energie se rozproudí a vyroste kvalitní plodina ve velkém množství.
Mnoho půd již nemá vlastní mikroflóru. Pokud došlo k usmrcení půdy, je nutné ji obnovit za pomoci komplexních vícedruhových biologických přípravků, výluhem a jíchou.
Další informace o ekologické obnově půdy najdete v dalších článcích na blogu.
Největšího množství plodin vysoké kvality se dosáhne, když jsou minerální hnojiva a mikroprvky správně přidávány do půdy bohaté na organismy.
Zdroj: https://regnum.ru/news/2261764.html