Jak vypěstovat ovoce a zeleninu plné vitamínů a minerálů?
Zbytečné ovoce a zelenina
Je známo, že ovoce a zelenina pěstované v minulém století byly bohatší na vitamíny a minerály než odrůdy, které většina z nás jí dnes. Hlavním viníkem tohoto alarmujícího jevu je vyčerpání půdy – moderní intenzivní zemědělské metody ničí stále větší množství živin obsažených v půdě, z níž rostou plodiny, které jíme. Dalším faktorem je také to, že zemědělci se snaží o vysoké výnosy. Chtějí vypěstovat především velké plody, a šlechtí proto nové odrůdy na úkor chuti a nutričních vlastností ovoce a zeleniny. Je smutné, že každá další generace ovoce a zeleniny sice roste rychleji a je odolnější vůči škůdcům, ale ve skutečnosti je pro člověka méně přínosná než ta předchozí.
Přelomovou studii na toto téma publikoval v prosinci 2004 v časopise Journal of the American College of Nutrition Donald Davis a jeho tým vědců z Austinovy katedry chemie a biochemie z Texaské univerzity. V rámci této studie vědci analyzovali nutriční hodnoty 43 druhů ovoce a zeleniny z let 1950 a 1999. Zjistili, že za půlstoletí došlo ke značnému poklesu obsahu bílkovin, vápníku, fosforu, železa, riboflavinu (vitamín B2) a vitamínu C. Donald Davis a jeho kolegové vidí důvod klesajícího obsahu živin v zemědělských postupech, které zlepšují jiné vlastnosti plodin (velikost, rychlost růstu, odolnost vůči škůdcům), než je výživa.
„Snahy vyšlechtit nové odrůdy plodin, které by poskytovaly vyšší výnosy, byly odolnější vůči škůdcům a lépe se přizpůsobovaly klimatu, sice přinesly větší a rychleji rostoucí plodiny, ale tyto plodiny už nejsou schopny stejně rychle vyrábět a přijímat živiny,“ píše Donald Davis.
„Pravděpodobně také došlo k poklesu dalších živin, jako je hořčík, zinek a vitamíny B6 a E. V roce 1950 ale nebyly hodnoty těchto živin měřeny. Je proto zapotřebí další výzkum, abychom zjistili, o kolik je jejich obsah nižší,“ zmiňuje dále Donald Davis.
Sdružení Organic Consumers Association cituje několik dalších studií, které došly k podobným zjištěním. Analýza nutričních dat institutu Kushi Institute z let 1975 až 1997 odhalila, že průměrná hladina vápníku ve dvanácti druzích čerstvé zelenině klesla o 27 %, hladina železa klesla o 37 %, hladina vitamínu A o 21 % a hladina vitamínu C o 30 %. Britská studie nutričních údajů z let 1930 až 1980 publikovaná v časopise British Food Journal zjistila, že u dvaceti druhů zeleniny se průměrný obsah vápníku snížil o 19 %, obsah železa o 22 % a obsah draslíku o 14 %. Další studie dospěla k závěru, že člověk by dnes musel sníst osm pomerančů, aby získal stejné množství vitamínu A, jaké z jednoho pomeranče získali naši prarodiče. V ovoci výrazně vzrostl obsah vody a výrazně klesl obsah sušiny.
Klíčem ke zdravější produkci plodin je zdravější půda. Přestat používat pesticidy a hnojiva a místo toho využívat metody organického zemědělství prospívá půdě, produkci plodin i konzumentům.
Pokud chcete pro svou rodinu zdravé jídlo plné živin, nakupujte ovoce a zeleninu od zemědělců a farmářů, kteří pěstují plodiny ekologicky, nebo si takové plodiny vypěstujte sami na své zahrádce.
Zdroje:
https://www.scientificamerican.com/article/soil-depletion-and-nutrition-loss/
Napište nám do komentářů
Poznámka: HTML není přeloženo!